İşleminiz Devam Ediyor.
Lütfen Bekleyiniz...
Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) Aboneliği

KTO Karatay Üniversitesi Kütüphane ve Müze Yönetim Direktörlüğü olarak Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Laboratuvarı’na (GETEM) kurumsal üyeliğimiz gerçekleştirilmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu proje görme engellilerin yanı sıra, diğer tür engeli gereği basılı ("printed") kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan (felçli, dyslexic) bireyleri de kapsamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce’den oluşmaktadır. Bünyesinde, hikaye, roman, şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders malzemesi (kitap, makale, ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale, kitap bulunmaktadır. Bunlara ek olarak radyo tiyatroları, sesli betimlemeli filmlerin mp3 versiyonları, sesli bilgisayar ve akıllı cihaz anlatımları gibi bir çok farklı içerik GETEM kataloğunda yerini almıştır.

Yukarıda belirtilen amaca yönelik olarak; internet kütüphanesinde yer alan eserler, elektronik metin, insan sesi ve bilgisayar sesi formatlarında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Eserleri doğrudan site üzerinden dinleyebileceğiniz gibi, cihazlara indirebilir taşınabilir mp3 çalar gibi aygıtlara kopyalayarak istediğiniz yerde okuyabilirsiniz.

 

GETEM kataloğu kullanımı için üye kaydı nasıl yapılır?

GETEM-e-kütüphane üyeliği için akademik, öğrenci ve idari personelimizin sağlık raporu veya engelli kimlik kartı ile görme engelli olduklarını belgelemeleri gerekmektedir. Bu belge ile beraber isim, soy isim, kurum e-postası (@karatay.edu.tr @ogrenci.karatay.edu.tr), T.C. Kimlik Numarası ve telefon bilgilerini Kütüphane ve Müze Yönetim Direktörlüğü [email protected] e-mail adresi üzerinden iletebilirler. Sonrasında kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile koleksiyona erişim sağlayabileceklerdir.

GETEM Erişim Adresi: https://getem.boun.edu.tr/

JAWS Ekran Okuma Programı

Jaws ekran okuma programı yüklenen bilgisayar, görme engelli için kullanılabilir bir bilgisayar halini almaktadır. Görme engelliler için ekran okuma programı, bilgisayarın ekranındaki yazıları okuyan, ekranda olan bitenlerle ilgili bilgiler veren bir yardımcı araçtır.

JAWS İndirmek İçin Tıklayınız