Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Rektör Sade mesajında; “Türkiye Büyük Millet Meclisi, 101 yıl önce yoklukların, zorlukların ve savaşların hâkim olduğu bir dönemde açılmıştır. O günün şartlarında Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nı başlatarak, kurtuluş mücadelesinin en önemli aktörlerinden biri olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda yurdun dört bir yanını saran işgalcilere karşı aziz milletimiz, millî birlik ve dayanışma ruhu içerisinde düşmanı geri püskürtmüş, vatanı müdafaa etmiştir. Yine TBMM’nin açılması, Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda çok önemli bir adım olmuştur.  TBMM, açıldığı günden bu yana millet iradesinin tecellisidir, bu uğurda iç ve dış tüm tehditlere karşı çıkan, ‘Gazi’ unvanını taşıyan asil bir meclistir. Aradan geçen 101 yılın sonunda, yüce milletimizin onurlu mücadelesi neticesinde, şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti tam bağımsız, millet iradesinin üzerinde hiçbir gücü kabul etmeyen, demokratik ve tüm dünyada saygınlığı kabul edilen bir ülke konumundadır.

Günümüzde yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaç, her geçen gün artmakta ve bu konuda geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, milletimizin istikbâlini sağlamada çocuklara verdiği değeri ve güveni açıkça vurgulamıştır. Bu noktada bizlere düşen temel görev, çocuklarımızı vatan ve millet sevgisi taşıyan, dürüst, saygılı, çalışkan, araştıran, sorgulayan, düşünen, bilime ve teknolojiye açık, kendini ifade edebilen bireyler olarak yetiştirmektir.

KTO Karatay Üniversitesi olarak, ülkemizin geleceği çocuklarımıza karşı üzerimize düşen görevleri yerine getirmeyi, milletimize karşı bir borç bilmekteyiz. Şartlar ne olursa olsun zaman ve mekâna bağlı kalmaksızın pandemi sürecinde de “Dijital Çağın Dijital Üniversitesi” mottosuyla çalışmalarımızı kesintiye uğratmadan, büyük bir özveri ile devam ettirmekteyiz. İnanıyoruz ki ülkemizi dünyada hak ettiği konuma hep birlikte taşıyacağız.

Bu vesileyle; tüm dünya çocuklarının Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, Gazi meclisimize nice yıllar diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Prof. Dr. Bayram SADE
KTO Karatay Üniversitesi Rektörü


22 Nisan 2021Anasayfa