EK YERLEŞTİRME HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Ek kontenjan dönemi, üniversitelerde dolmayan, dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan bir tercih dönemidir.

Bir yüksek öğrenim programını kazandım, ama kayıt yaptırmadım. Ek Yerleştirmede başka bir yere yerleşebilir miyim?

Açıköğretim Fakültesi’nin kontenjansız programları hariç bir bölüm veya programa yerleştirilen adaylar, bu bölüm veya programa kayıt yaptırmamış olsalar bile, ek yerleştirme döneminde tercih hakkına sahip değildir.

Ek Yerleştirme Kontenjanları ne şekilde belirlenecektir? Bunları tercih etmek için şartlar nelerdir?

Ek Yerleştirme Kontenjanları 2 şekilde belirlenmektedir:

İlk yerleştirme sonucunda kontenjanın tamamı dolmazsa, boş kalan kontenjanlar,

İlk yerleştirme sonucunda boş yer kalsın, kalmasın, kayıt yaptırmayan öğrencilerin sayıları, ÖSYM tarafından belirlenir.

Ek yerleştirmeden kimler, nasıl yararlanacak?

İlk yerleştirme sonunda herhangi bir yüksek öğretim kurumuna yerleşememiş adaylar başvurabilecektir.

Ek Yerleştirmede tercih yapabilmek veya bir bölüme yerleşebilmek için puanım ne olmalıdır?

İlk yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların taban puanları oluşmaz. Taban puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları barajı geçen herkes tercih edebilir.

Örnek 1: İlk yerleştirmede 60 kişi kontenjanı olan bir bölüme 58 kişi yerleştirildi, bunlardan 55’i kayıt yaptırdıysa, ek yerleştirme kontenjanı 5 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih etmek için ilgili puan türünde barajı geçmek (lisans programları için 180, önlisans programları için 150 almak) yeterlidir.

Ek yerleştirmede taban puan, kontenjanı dolan programlarda oluşur.

Örnek 2: İlk yerleştirmede 60 kişi kontenjanı olan bir bölüme 60 kişi yerleştirildiyse, yerleştirilen son kişinin puanı bölümün taban puanı olur. Yerleştirilen kişilerden 4 tanesi kayıt yaptırmadıysa, bölümün ek yerleştirme kontenjanı 4 olur. Bölümün tamamı ilk yerleştirmede dolduğu için ek yerleştirme döneminde bu bölümü tercih etmek için taban puan şartını sağlamak gerekir.