Konya, Anadolu Türk tarihi içerisinde büyük önem ve değere sahip müstesna bir şehirdir. İslam âlimleri ve bilim adamları, 13. yüzyılda Konya’da teşkilatlanan ve dönemin güçlü devletleri arasına giren Anadolu Selçuklu’da toplanarak Konya’yı ilmin de başkenti hâline getirmişlerdir. Konya’da atılan bu temel yüzyıllarca ayakta kalarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Konya’nın önemini hep korumuştur.

KTO Karatay Üniversitesi, ismini, 1251-1914 yılları arasında 663 yıl kesintisiz eğitim veren Selçuklular’ın resmî yükseköğretim kurumu olan Karatay Medresesinden almaktadır. Medrese, Selçuklular zamanında bir vakıf üniversitesi olarak görev yapmıştır. Bu nadide eserin adını günümüzde de yaşatmak, ismini Karatay Medresesi ve Konya Ticaret Odasından alan bir vakıf üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesinin görevidir.

Üniversitemiz, Konya’yı yeniden ilim, irfan şehri hâline getirme hedefiyle kurulmuştur. Böylesine önemli bir tarihî misyona sahip üniversitemizin bir diğer misyonu da Ahilik felsefesini yeniden filizlendirmektir. Anadolu’nun Türk yurdu olmasında, millî ve manevi değerlerimizin dünyaya yayılmasında, Konya’nın geçmiş döneminde dünya ticaretinin merkezi olmasında Ahilik felsefesinin büyük katkısı olmuştur. Bugün de bu felsefenin yeniden hayat bulması için geçmişini sahiplenen, geleceğine inanç ve azimle yürüyen, değerlerini koruyan bir gençlik yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Üniversitemizle birlikte beşerî sermayemize yönelik çalışmalar gerçekleştiren bir diğer kurumumuz ise KTO Karatay Üniversitesinin kurucu vakfı KTO Eğitim Sağlık Vakfıdır. Vakfımız, millî ve manevi değerlerimizi gençlerimize aşılamak gayesiyle hareket etmekte ve bu bağlamda konferans, tecrübe paylaşımı ve gezilerden oluşan sosyal ve kültürel faaliyetler düzenlemektedir. Ayrıca, şehir dışından gelen öğrencilerimizin konaklayabilmeleri için Konya’nın en nitelikli kız ve erkek öğrenci konukevini KTO Karatay Üniversitesine kazandırmıştır.

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi kimliğine sahip öğrencilerimize hayatları boyunca birçok kapının açılacağına yürekten inandığımızı belirtmek istiyorum. 20 bin üyesiyle büyük bir ailenin, onların her zaman arkalarında, her zaman destekçisi olması, öğrencilerimizin en büyük avantajı olacaktır.


Saygılarımla

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı

Selçuk Öztürk