İşleminiz Devam Ediyor.
Lütfen Bekleyiniz...

Erasmus öğrencisi olmak için her yıl üniversitemiz tarafından başvuru süreci belirlenmektedir. Başvuru tarihleri için Erasmus Akademik Takvimini kontrol etmelisiniz. Gerek ana sayfadan gerekse Erasmus Koordinatörlüğü web sayfasından duyurular ilan edilmektedir. Bu süre içerisinde öğrencilerimiz başvurularını yapabilirler.

Hayır, bölümünüz/yüksekokulunuz/enstitünüzün, sizin devam ettiğiniz programla ya da bölüm ile ilgili İkili Anlaşma’ya (Bilateral Agreement) sahip olması gerekir. Anlaşma tablosundan bölümünüzle ilgili anlaşma olup olmadığını varsa hangi ülke/üniversiteyle olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak Erasmus Staj faaliyetine katılmak isterseniz İkili Anlaşma şartı yoktur.

Erasmus+ programında öğrencilerimiz için öğrenim hareketliliği süresi asgari 3 ay ile azami 12 ay arasında değişmektedir.

İki üniversitenin Erasmus+ programı kapsamında imzaladığı, bir yıl veya daha uzun süreli, öğrenci (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) ve/veya öğretim elemanı değişimini taahhüt eden anlaşmadır.

Hayır. Uygulamaya göre Erasmus+ öğrencisi olarak ancak bölümünüzün anlaşma yaptığı üniversitelere gidebilirsiniz.

Öğrenim Anlaşması gideceğiniz üniversitede alacağınız dersleri ve kredileri birlikte gösteren belgedir.

Hayır krediniz kesilmez. Erasmus+ programından yararlanan öğrencilerin başka kurumdan aldığı hiçbir burs/kredi kesilmez.

Evet. Pasaport ve vize işlemleri sizin kendi sorumluluğunuzdadır. Erasmus Ofisi size sadece vize almanızı kolaylaştıracak bir belge verir.

  • Yabancı uyruklu olanlar
  • Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenler
  • Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler/bu durumdaki çift uyruklular
  • T.C. uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını K.K.T.C. hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar
  • K.K.T.C. uyruklu olup K.K.T.C.’de ikamet eden ve K.K.T.C.’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar başvuruda bulunabilir.

Kendi ülkeleri tarafından sağlanan burslar dışında uluslararası öğrenciler, KTO Karatay Üniversitesi tarafından yapılan Uluslararası Öğrenci Bursluluk Sınavı’na katılarak elde edeceği puana göre %100, %50 veya %25 burs kazanabilirler. Bursluluk sınavına exam.karatay.edu.tr adresinden başvuru yapabilirler.