İşleminiz Devam Ediyor.
Lütfen Bekleyiniz...

Mevlana Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı ile üniversitemizde kurulumu yapılan Güneş Enerji Santrali Projesi, üniversitemizin alternatif enerji kaynaklarından elektrik üretimi gerçekleştirdiği bir projedir. Proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak, enerji maliyetlerini azaltmak ve en önemlisi temiz, çevre dostu enerji kaynaklarını kullanmak amaçlanmaktadır.

2015 yılında başvurusu yapılan proje, 2017 yılında tamamlanmıştır. KTO Karatay Üniversitesi Güneş Enerji Santrali Projesi’nin bütçesi 683.000,00 TL olup 572.500,00 TL tutarında hibe sağlanmıştır. Proje kapsamında Merkez Kampüsümüzde bulunan A Blok çatı alanına 780 adet güneş enerjisi paneli yerleştirilmiştir. Şu anda bu panellerden yılda 312.410 kW enerji üretilmekte olup üniversitemizin toplam enerji ihtiyacının yaklaşık %10’u proje kapsamında alternatif enerji kaynaklarından sağlanmaktadır.

Güneş Enerji Santrali Projesi, enerji verimliliğine katkı sağlamasının yanı sıra üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği ve Enerji Yönetimi Bölümü öğrencilerimize de sistemi yerinde gözleme imkânı sunmaktadır. Bu kapsamda üniversitemiz bünyesinde Güneş Enerji Santrali (GES) Laboratuvarı kurulmuştur. Santralde olması gereken teknik detaylar GES Laboratuvarında minyatür bir şekilde bulunmaktadır. Güneş Enerji Santralinin çalışma şeklini gösteren panolarla öğrencilere santralin çalışma mekanizması hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Laboratuvar bünyesinde bulunan cihazlar sayesinde enerji takibi, günlük enerji üretimi ve kuvvet hat şemaları takip edilebilmektedir.

Proje Adı: Güneş Enerji Santrali Projesi
ProjeDestekleyicisi: Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA)
Program Adı: Mali Destek Programı
Toplam Proje Bütçesi: 683.000 TL
Proje Yürütücüsü: Prof. Dr. Ali Bülent UŞAKLI