Retro Tiyatro Topluluğunun amacı insanı insana insanla anlatmak ve okulumuzda bulunan öğrenci akademik ve idari personelin sanat, sosyal aktivite ve tiyatronun olduğu bir hayata yönelimini sağlamak için etkinlikler düzenlemek. Etkinliklerimizin amacı keyif almanın yanı sıra topluma daha etkin ve sosyal bireyler yetiştirmektir. Bir diğer amacımız ise bütün paydaş topluluklarımızla bir araya gelerek, sesimizi daha büyük bir topluma duyurmaktır. Topluluğumuz tek bir alana yönelik olmayıp okulumuzdaki tüm bölüm öğrencilerinin tamamına yöneliktir. Topluluğumuz 2018-2019 Bahar döneminde, kurucu başkanımız Gökçe YILMAZ tarafından kurulup, danışmanlığını Öğr. Gör.Büşra ALKAN’ ın yürüttüğü, açılışından itibaren faaliyet gösteren ve ödüllere layık görülen, aktif topluluklar arasında olan, yenilikçi , gelişen ve hızla büyüyen bir topluluktur.

Retro Tiyatro Topluluğu olarak planladığımız etkinliklerimiz;

-Söyleşi ve seminerler

-Drama dersleri

-Tiyatrolara ekibimizle birlikte gitmek

-Şiir dinletisi

-Sokak röportajları

-Oyun okumak

-Kreşe gidip çocuklara skeç yapmak

-Konuk çağırmak

-Şive günleri

-Konsept geceler

-Çocuk esirgeme kurumundaki öğrencilerle drama dersi yapmak

-Açık hava sineması

-Tiyatro oyunu çıkarmak

-Topluluklarla paydaş etkinlikler (köy okulu projesi, hastanedeki çocuklara psikolojik destek)

2018-2019 Bahar döneminde öğrencilerimize tiyatro seçmeleri yaptık. Daha sonra seçmeleri kazanan kişilerle çeşitli eğitmenlerin yardımlarıyla drama derslerine başladık.

Drama derslerindeki amacımız: kişinin sahne korkusunu yenmesi, sahneye alışması, kişinin kolayca role girebilmesi, rol arkadaşına güven sağlayabilmesi, jest, mimik ve sesini doğru kullanabilmesi ve oyuna uyum sağlayabilmesi için drama dersleri yapmaktayız. Bu drama derslerinden sonra eğitmenlerimiz ve topluluğumuzun yöneticileriyle birlikte ‘Komşu Köyün Delisi’ adlı tiyatro oyunumuzun çalışmalarına başladık ilk olarak oyunun textini okumaya başladık daha sonra sahnede provalar almaya başladık. Işık, ses ve dekorda da çalışmalar yaptık. Hazır olduğumuzda Konya Devlet Tiyatrosunda prömiyerimize perdeleri açtık. Her bölümden öğrencilerimizin yer aldığı bu tiyatro oyunumuzla büyük beğeni alarak ödüllere layık görüldük.

Şu anda planlamakta olduğumuz etkinlikler içerisinde var olan tiyatro oyunumuzla festivallere katılmak, aramıza yeni katılmış olan arkadaşlarımıza drama eğitimi vermek ve onlarla yeni oyun çıkarmak. Önceden yaptığımız etkinliklerin üzerine bir şeyler katarak daha iyi platformlarda bir araya gelmek. Çeşitli konukları çağırarak seminerler yapmak, çocuk tiyatrosu yapmak, tiyatro orotoryo çalışması yapılmayı hedefliyoruz.

Topluluk Başkanı: Buse Gökce YILMAZ

Mail: [email protected]

Topluluk Danışmanı: Arş. Gör. Büşra ALKAN

Mail: [email protected]