Çocuk gelmiş, geçmiş ve gelecek olan tüm insanlık için ortak bir dildir ve birleştirici bir güçtür. Çünkü çocuk ve çocukluk aynı zamanda yapılan her eylemin kendisi ve dilidir. Her ruha uzanan bir yol ve o yolda kaybolan ruhun sessizliğinin dışa vurumudur çocuk. Ruha uzanan bu yolun üniversitemizdeki temsilcisi olması için 2015 yılında KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Topluluğu kurulmuştur.

Topluluğumuz KTO Karatay Üniversitesi’nde öğrenci, akademisyen, idareci gözetmeksizin çocukla ilgilenen, ilgilenmek isteyen, çocukluğunu hiç yitirmemiş ve yitirmeyecek insanları bir çatı altında toplamayı kendine misyon edinmiştir. Topluluk üyelerini ve üniversitemiz öğrencilerini gerek normal gelişim gösteren çocuklarımızla gerekse özel gereksinimli çocuklarımızla buluşturup onlara bu tür konularda eğitimler vermeyi, bireylere kendi yeteneklerini ve kapasitelerini ortaya çıkarma fırsatını tanımayı, toplumsal sorumluluk bilincini geliştirmeyi, söyleşiler, sosyal farkındalık ve sosyal sorumluluk projeleriyle üniversite hayatını daha da şenlendirmeyi ve KTO Karatay Üniversitesi’ne yakışır etkinlikler düzenleyerek üniversitemizi “Çocuk Gelişim ive Eğitimi” alanında da öne çıkartmayı hedefliyoruz. Unutmayın ki; çölü güzelleştiren, bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.

TOPLULUK İÇİNDE YAPILACAK ETKİNLİKLER

Söyleşi ve Seminerler (Çocuk gelişimi ve eğitimi)

Dijital ortam etkinlikleri (Canlı yayınlar, online eğitimler)

Farklı topluluklarla paydaş etkinlikler (Köy okulu projesi vs.)

Önemli gün ve haftalarda çocuklara özel etkinlikler (23Nisan, 19 Mayıs, Şivlilik Haftası)

3 Aralık Dünya Engelliler Gününe özel bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimizde BJK tekerlekli sandalye basketbol takımı oyuncusu/antrenör Kaan Dalay ile ınstagram canlı yayınında söyleşi gerçekleştirdik. Onun hayatını kendi dilinden dinleme imkânımız oldu.

Yakın zaman da projemizi tamamladığımız, paydaş olarak yaptığımız bir etkinlik ise 5toplulukla birlikte Karapınar/ Orta Oba köy okuluna okul projesi yaptık. Onların bir sınıfı tamamen yeniledik ve aktive sınıfı haline getirip bütün öğrencilerin kullanabileceği bir alan ortaya çıkardık ve bunu okulumuz ve birçok sponsorumuz sayesinde gerçekleştirdik.

 

Gelecek dönemde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününe özel çocuklarla birlikte oyunların oynandığı aynı zamanda onlara hatıra bırakabileceğimiz bir oyun alanı tasarlamayı planlamaktayız.

Topluluk Başkanı: FATMA ŞENEL

Mail: [email protected]

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın

Mail: [email protected]