Karatay Tıp Öğrencileri Topluluğu, Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSIC)’ nin 85 üniversitesinde bulunan Yerel birlik temsilcilerinden biridir. Topluluğumuz, hiçbir siyasi, dini, sosyal, ırksal, ulusal, cinsel veya başka herhangi bir ayrımı gözetmeksizin, tıp öğrencilerinin insani değerlerini yükselterek, geleceğin sorumluluk sahibi doktorlarının şekillenmesine katkıda bulunmaya çalışır. Türkiye’deki tüm tıp fakültesi öğrencilerinin iş birliği ile sosyal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren, geleceğin hekimlerinin bilgilerini, bakış açılarını ve becerilerini geliştiren, küresel sağlığa önem veren ve tüm tıp fakültesi öğrencilerinin haklarını korumak için savunuculuk faaliyetlerinde bulunan en büyük kapsamlı sivil toplum kuruluşunun KTO Karatay Üniversitesi temsilciliğini yürütmektedir. Topluluğumuzun amaçları arasında bulunan Tıp öğrencilerini, bilgi ve becerilerini toplum yararına kullanmaya teşvik etmek; Projeler ve ders dışı eğitimlerin yanı sıra tıp öğrencileri için profesyonel ve bilimsel uluslararası öğrenci değişimleri yaparak onların yabancı dillerini geliştirmek, diğer kültürler, toplumlar ve yabancı ülkelerin sağlık sistemleriyle ilgili farkındalıklarını arttırmak; saha çalışmaları sayesinde tıp fakültesi öğrencilerinin meslek hayatında karşılaşacakları hasta profil ile daha 1. Sınıftan iletişime geçmesini sağlayarak sosyal becerilerini geliştirmeye teşvik etme çalışmalarımızı 2015 yılından bu yana üniversitemiz öğrencileri ile gerçekleştirmektedir.

Topluluğumuz Konya halkının insan haklarından halk sağlığına kadar uzanan birçok konularda bilinçlenmesini ve farkındalık sağlamaya çalışan saha etkinliklerini her sene gerçekleştirmektedir. (Diyabet Farkındalığı ve şeker-tansiyon ölçümü saha çalışması, HIV-AİDS Farkındalığı saha çalışması vb.). Bunun yanında Yurt içi ve yurt dışı öğrenci değişimleri, konferanslar ve söyleşiler ile “Bir Tıp Öğrencisinden Daha Fazlası” mottosunu geliştirme yolunda öğrencimizin sosyal ve akademik becerilerini geliştirebileceği etkinlikler gerçekleştirmektedir.

Diyabet Farkındalığı ve Şeker-Tansiyon Ölçümü Saha çalışması etkinliğimizde Konya halkımız ile etkileşime girebileceğimiz AVM gibi mekânda belirlenen bir gün boyunca Diyabet hastalığı ile ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra izinleri dahilinde şeker ve tansiyon değerlerini ölçüp çıkan değerlere göre yönlendirmeler yapıyoruz. Çalıştığımız gün boyunca 1500’denfazla insanla etkileşime girip görevimiz olan farkındalık çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

TURKMSIC Değişimi ve Değişim Sınavı etkinliğimiz ile Tıp ve İngilizce sorularından oluşan Değişim Sınavı sonuçlarına göre tüm tıp fakültesi öğrencilerine yurt dışında 1 ay boyunca Staj veya Araştırma çalışmalarında bulunma şansı tanıyoruz.

 

Tıpta Ders Çalışma Sanatı etkinliğimizde aramıza yeni katılmış 1. Sınıf tıp fakültesi öğrencilerine ilk sınavlarından önce üst dönemlerinden Tıp Fakültesinde hayat ve çalışma tecrübelerini aktarıp akıllarında olan soruların hepsini cevaplandırıyoruz.

2021 senesi için planlamakta olduğumuz etkinliklerin başında Liselerde Cinsel Sağlık Sempozyumu etkinliğimiz ile lise öğrencilerine prostat kanseri, serviks kanseri gibi karşılaşabilecekleri cinsel hastalıklar konusunda davet ettiğimiz hocalarımız eşliğinde bilgilerimizi aktarmayı planlıyoruz. Ayrıca prostat kanseri ile ilgili bilgilendirici sokak röportaj videomuzun çekimleri yapılmıştır ve videomuz hazır olduğunda “@karatay_tob” ınstagram ve YouTube sayfamızda paylaşılacaktır. Üniversitemizin öğrencilerine özel hazırladığımız genel sağlık kültürü sunumu ve ödüllü bilgi yarışması ile eğlenceli bir şekilde öğrenmeyi planlıyoruz.

Topluluk Başkanı: ALİ İHSAN KARAYOL

Mail: [email protected]@turmsic.net

Topluluk Danışmanı: Prof. Dr. Taner Ziylan

Mail: [email protected]