Sağlık ve Yaşam Topluluğun amacı okulumuzda bulunan öğrenci, akademik ve idari personelin sağlıklı bir hayata yönelimini sağlamak ve yaşanılabilir bir hayat standardı belirlemektir. Kişilerin hayatında yeni bir yaşam stili oluşturmak ve bunu hayatlara empoze etmektir. Bir diğer amacımız ise bütün paydaş topluluklarımızla bir araya gelerek sesimizi daha büyük bir topluma duyurmaktır. Sadece okulla sınırlı kalmayıp halk sağlığı kapsamında tüm topluma ulaşmak istemekteyiz. Topluluğumuz tek bir alana yönelik olmayıp okulumuzdaki 73 program öğrencilerinin tamamına yöneliktir. Topluluğumuz Sağlık Bilimleri Yüksekokulunun açılışından itibaren faaliyet gösteren ve her yıl ödüllerle aktif topluluklar arasında dolan, interaktif ve yenilikçi bir topluluktur.

Sağlık ve yaşam topluluğu olarak planladığımız etkinliklerimiz;

Söyleşi ve Seminerler (sağlıklı beslenme, Tamamlayıcı ve geleneksel tıp, organ bağışı)

Kongreler (sağlık öğrencileri sağlık bilimlerikongresi)

Sağlıklı Yaşam Hareketleri (Yürüyüş, evde yapılan pasif egzersizler)

Topluluklarla paydaş etkinlikler (köy okulu projesi, okçulukla sporsal aktivite vs.)

Helps Steps uygulamasıyla birlikte adım bağışı etkinliği yapmış bulunmaktayız. Help Steps bir adım bankasıdır ve günlük attığınız adımları dönüştürerek kendi bankasına kaydeder. Bizde bu adımlarımızı kaydedip dönüştürerek Kızılay’a bağışladık ve en çok bağış yapan ilk 3arkadaşımıza ödül verdik.

Paydaş olarak yaptığımız bir etkinlik ise 5 toplulukla birlikte Hotamış Orta-oba Köy okuluna okul projesi yaptık. Onların bir sınıfı tamamen yeniledik ve aktivite sınıfı haline getirip bütün öğrencilerin kullanabileceği bir alan haline getirdik. Kütüphane, oyun, etkinlik vs. gibi bütün projelerini yapabilecekleri bir alan ortaya çıkardık ve bunu birçok sponsorumuz ve okulumuz sayesinde gerçekleştirdik.

Şu anda planlamakta olduğumuz etkinlikler içerisinde Sağlık Zirvesi (4 gün) Workshop programı, Sağlıklı Yaşam Hareketi kapsamında Her gün 15 dakikalık pasif egzersiz programı, paydaş topluluklarla birlikte satranç turnuvası gibi zekâ oyunlarıyla düzenlenen ödüllü turnuvalar. Organ ve kan bağışı teşvikleri ve Sağlıklı Yaşam bilinçlendirme programları yapılması hedeflenmektedir.

Topluluk Başkanı: RIFKI TAHTAOĞLU

Mail: [email protected]

Danışman: Öğr. Gör. Figen Türk Düdükçü Mail:[email protected]