Arapça Hazırlık Programı zorunlu mu?

KTO Karatay Üniversitesi Arapça Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’nde Arapça Hazırlık Programı zorunludur. Öğrenci Arapça Hazırlık Programında başarılı olduğu takdirde lisans programında öğrenimine devam eder; başarısız olması durumunda Arapça Hazırlık Programını tekrar eder.

Arapça Seviye Tespit Sınavı öncesinde herhangi bir kurs var mı? Bu sınavın içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Üniversitemizin Arapça Seviye Tespit Sınavı için düzenlediği bir kurs programı yoktur. Sınava girenlerin; sarf, nahiv, muhadese, okuma ve yazma konusundaki becerileri ölçülmektedir.

Arapça Seviye Tespit Sınavında başarılı olma şartı nedir?

100 puan üzerinden 70 ve üzerinde puan alan öğrenciler başarılı sayılmaktadır.

Arapça Hazırlık Programı’nda öğrenciler kurlara nasıl yerleştiriliyor?

Öğrenciler, akademik yılın başında Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan seviye tespit sınav sonuçlarına göre kurlara yerleştirilirler.

Arapça Hazırlık Programı ne kadar sürer?

Arapça Hazırlık Programının öğrenim süresi bir akademik yıldır. Bir akademik yıl dört kurdan oluşmaktadır.

Arapça Hazırlık Programında burs kesilir mi?

Arapça Hazırlık Programında bursluluk süresi bir yıldır. Birinci yılın sonunda başarısız olunması halinde bir sonraki yıl için burs kesilir. Hazırlık programından başarılı olarak lisans öğrenimine devam ettiği takdirde bursu yeniden aktif olur.

Arapça Hazırlık Programı’nda devam zorunluluğu var mı?

Öğrencilerin Arapça eğitimlerini etkin bir şekilde sürdürüp tamamlayabilmeleri için derslere düzenli olarak devam etmeleri gerekir. Bu nedenle öğrencilerin derslerin %80’ine devam zorunluluğu bulunmaktadır.