KTO Karatay Üniversitesinde İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu mu?

İngilizce Hazırlık Sınıfı, KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde (Endüstri Mühendisliği hariç) ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümünde (İngilizce) zorunlu; İşletme, Uluslararası Ticaret, Lojistik Yönetimi, İslam Ekonomisi ve Finans ile Enerji Yönetimi bölümlerinde isteğe bağlı; diğer bölümlerde ise yoktur. Mühendislik Fakültesi (Endüstri Mühendisliği hariç) ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri İngilizce Hazırlık Sınıfında başarılı olduğu takdirde lisans programında eğitimine devam eder; başarısız olursa İngilizce Hazırlık Sınıfını tekrar eder.

KEPT Nedir?

KEPT(Karatay English Proficiency Test): Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan İngilizce yeterlik sınavıdır.

Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından hazırlanan İngilizce yeterlik sınavı (KEPT)her akademik yılbaşında, yıl ortasında, yıl sonunda ve yaz okulunda olmak üzere yılda en az dört kez yapılır. Öğrencilerin yıl ortasında, yıl sonunda ve yaz okulu sonunda yapılacak olan İngilizce yeterlik sınavına girebilmeleri için, bütün seviyeleri başarıyla tamamlamaları veya en az Orta (Intermediate) kuru başarıyla geçmeleri gerekir. Uygulanan İngilizce yeterlik sınavında (KEPT) 60ve üzeri puan alan öğrenciler başarılı sayılır.

İngilizce Seviye Tespit Sınavı öncesinde bir kurs var mı? Bu sınavın içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Üniversitemizin İngilizce Seviye Tespit Sınavı için düzenlediği bir kurs programı yoktur. Ancak KEPT sınavı soru örneklerinin yer aldığı kılavuza web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca [email protected]adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.

KEPT sınavı örneği için tıklayınız.

İngilizce Hazırlık Programı’nda başarısız olmam halinde haklarım nelerdir?

İngilizce hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler ÖSYM tarafından Türkçe olan eşdeğer bölümlere merkezi sınavda almış oldukları puanlar göz önüne alınarak yerleştirilebilirler. İngilizce hazırlık sınıfında iki yıl üst üste başarısız olan öğrencilerin ilişikleri kesilir.

İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler kurlara nasıl yerleştiriliyor?

Öğrenciler, akademik yılın başında Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan seviye tespit sınav sonuçlarına göre kurlara yerleştirilirler.

İngilizce Hazırlık Programı ne kadar sürer?

KEPT Sınavından başarısız olmuş öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programının süresi bir akademik yıldır. Bir akademik yıl dört kurdan oluşmaktadır. Hazırlık muafiyeti bulunmayan öğrenciler “A1” kurundan eğitime başlarlar.

Burslu bir öğrencinin İngilizce Hazırlık Programı’nda kur tekrarı yapması nedeniyle bursu kesilir mi?

Bursu kesilmez, fakat normal eğitim öğretim süresini (İngilizce Hazırlık Sınıfı dâhil beş yıl) aşan yıllarda öğrenci burs hak etmez. 

İngilizce Hazırlık Programı’nda devam zorunluluğu var mı?

Öğrencilerin İngilizce eğitimlerini etkin bir şekilde sürdürüp tamamlayabilmeleri için derslere düzenli olarak devam etmeleri gerekir. Bu nedenle öğrencilerin derslerin %80’ine devam zorunluluğu bulunmaktadır.