KTO Karatay Üniversitesi Kütüphanesi, üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2010–2011 akademik yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Araştırmada, bilimsel bilgiye ulaşmada ve eğitimde en önemli destek birimi olan kütüphanemiz, 1686 metrekarelik sessiz çalışma alanı ve 2748 metrekarelik sesli çalışma alanına sahiptir. Sessiz çalışma alanları içerisinde aynı anda 580 sesli çalışma alanlarında ise aynı anda 910 okuyucunun yararlanabileceği okuma salonu mevcuttur. Okuma salonlarında Wi-Fi (Kablousuz) internet erişiminin yanı sıra araştırmacı ve okuyucuların hizmetine sunulmuş 10 adet katalog tarama bilgisayarı bulunmaktadır. 13 Kasım 2017 tarihinde Hukuk Fakültesi Kütüphanemiz, 29 Aralık 2017 tarihinde Medicana Hastanesi Kütüphanemiz ve 1 Eylül 2020 tarihinde Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek Okulu Kütüphanemiz açılmıştır.

Koleksiyon, satın alma ve bağış yoluyla geliştirilmektedir. Kütüphanemizde kaynaklar Library of Congress Sınıflama Sistemine göre yerleştirilmiş olup, açık raf sistemiyle çalışmaktadır.

Kütüphanedeki mevcut materyallerin katalog bilgileri, Yordam Kütüphane Otomasyon Programı ile elektronik ortama aktarılmış ve internetten okuyucuların hizmetine sunulmuştur.