Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Meram için hazırladıkları projeler ile mezun oldular. Bu yıl ‘Meram Han’ adı verilen bitirme projesi kapsamında 36 adet birbirinden farklı çalışma sergilenirken Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, gençlerin emeği ve alın teri olan her projenin kendileri için kıymetli olduğunu belirtti. Rektör Prof. Dr. Bayram Sade ise özverili çalışmalarından dolayı öğrenci ile hocalarına teşekkür etti.  

KTO Karatay Üniversitesi ve Meram Belelediyesi iş birliğiyle Mimarlık Bölümü öğrencilerinin Proje Sergisi Açılışı ve Ödül Töreni gerçekleştirildi. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar, öğretim üyeleri, Mimarlık Bölümü öğrencileri ve aileleri katıldı. Programda Mimarlık Bölümü öğrencilerine bitirme ödevi olarak verilen 36 adet Meram Han Projesi sergilenirken, başarılı öğrencilere ödülleri takdim edildi. 

“EĞİTİMİN ARASI OLMAZ DİYEREK ÖZVERİYLE ÇALIŞTILAR ”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, salgın dönemine rağmen eğitim sürecini aksatmadan yürütmeye çalıştıklarının altını çizerek, ‘’Hocalarımız bu süreçte çok özverili davranarak, ‘Eğitimin Arası Olmaz’ düsturuna destek verdiler. Öğrencileri yetiştirmek için bu ortamda ellerinden gelen tüm fedakarlığı yaptılar. Öğrencilerimiz de hocalarımızın bu emeğine karşılık ellerinden gelen özveriyi gösterdiler.  Onlar da, projeleri için mimarlık kavramının özünü bilerek gereğini yaptılar. Böyle bir ortamda hazırladıkları projeleri şimdi bizlere sunuyorlar. Meram Han Mimari Projesi de onlardan birisi. 10 bin metrekare alan için ihtiyaç programı verildi ve beklentiler ortaya konuldu. Kafe, restaurant işlevlerinin yanı sıra kendi yorumlarıyla tahsis edilen alanı bir cazibe merkezi haline getirmeye çalıştılar. Bu kapsamda 36 adet proje üretilerek, 3 adet ödül, 3 adet mansiyon olmak üzere toplam 6 adet proje ödülü kendilerine takdim edilecek. Bu noktada Meram Belediyesi’nin desteği çok kıymetliydi bizim için. Belediye Başkanımız Mustafa Kavuş’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

“GENÇLERİMİZİN ÜRETTİĞİ HER PROJE BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ”

Konya’nın incisi Meram’da, gençlerin her zaman söz sahibi olmasını istediklerini belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise, “Yaşadığımız ve planlamasını yaptığımız şehirleri pırıl pırıl genç mimarlarımızla şekillendirecek olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyorum. Belediyeler ve mimarlar arasında önemli bir denklem vardır. İki gurubun işlerinde gösterdiği başarılar birbirlerini doğrudan etkiler. Belediyemiz ve KTO Karatay Üniversite’mizin ortak yürüttüğü proje kapsamında,  ‘Bitirme Projesi’ olarak öğrencilerimizin içeriğini oluşturduğu ‘Meram Han Mimari Projesi’ çalışmalarını beğenerek takip ettim. Her birinde hayal gücü ve alın teri var ve hepsi bizim için çok kıymetli. Meram için dert edinip proje üreten tüm öğrencilerimize ve onları yetiştiren hocalarımıza teşekkür ediyorum. KTO Karatay Üniversitesi’nin başarılı çalışmalarından dolayı öğrencilerimiz ve hocalarımızın nezdinde Rektörümüz Bayram Sade hocamızı tebrik ediyorum” şeklinde görüş belirtti.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar ise ortaya çıkan başarılı projelerle birlikte yeni bir mezuniyet sevinci yaşadıklarını kaydederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Mimarlık Bölümü öğrencileri tarafından üretilen 36 adet projenin ödül töreni gerçekleştirildi. Başkan Kavuş ve Rektör Sade tarafından başarı gösteren 6 öğrenciye ödülleri takdim edilerek toplu şekilde hatıra fotoğrafı çektirildi.


09 Temmuz 2021


’Meram’ Mimar Adaylarının Bitirme Projesi Oldu ’Meram’ Mimar Adaylarının Bitirme Projesi Oldu ’Meram’ Mimar Adaylarının Bitirme Projesi Oldu ’Meram’ Mimar Adaylarının Bitirme Projesi Oldu

Anasayfa