Konya, 09-18 Ağustos tarihleri arasında 5. İslami Dayanışma Oyunları’na ev sahipliği yapıyor. Organizasyon kapsamında, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile gerçekleşen “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerinden yoğun ilgi görüyor.

Dijital dünyayı yakından takip eden ve daha önce “The Journey Of Being” Dijital Sanat Sergisi ve “KaratayVerse” Yapay Zekâ Festivali gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan KTO Karatay Üniversitesi, bu kez “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisinde Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile bu büyük organizasyona destek oluyor.

Gelenekselin İnovasyonla Buluştuğu Sergi: “Kök Hücre Dijital Deneyimi”
Geleneksel sporlar ve oyunlara ev sahipliği yapan, gelenekselin inovasyonla buluştuğu “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sergiye, ilk günden itibaren ziyaretçilerin yoğun ilgisi devam ediyor.

Sergi hakkında değerlendirmelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç; “Konya, çok büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor, tüm dünyanın gözü 5. İslami Dayanışma Oyunları’na çevrilmiş durumda. Böylesine büyük ve kapsamlı bir organizasyonda Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliğinde “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ile şehrimize ve bu organizasyona katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türk kültürünün geleneksel sporları ve çocuk oyunlarını dijitale dönüştürdüğümüzde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilerle paylaşıyoruz” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Dünya Etnospor Konfederasyonu’na iş birliklerinden dolayı teşekkür eden Ortaç; “Dünya Etnospor Konfederasyonu; gelenek, barış, dayanışma, saygı ilkeleriyle geleneksel sporları, bugünün teknolojisiyle harmanlayarak çocuklarımıza ve gençlerimize sunuyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların dijitalle buluşturulup sergilendiği bu etkinlikteki iş birliklerinden dolayı hem Dünya Etnospor Konfederasyonu’na hem de Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi iletiyorum” ifadelerine yer verdi.

“KTO Karatay Üniversitesi, Dijital Dünyayı Yakından Takip Ediyor”
Üniversite olarak dijital dünyayı yakından takip ettiklerini vurgulayan Rektör Ortaç;           “2021 yılında “The Journey of Being: Yunus Emre, Var Olmanın Dijital Yolculuğu ve Mevlânâ Celâdeddîn-î Rûmî Dijital Sanat Sergisi”ni yine bu alanda sanatseverlerle buluşturduk. Mayıs ayı sonlarında dijital teknolojilerin tüm yönleriyle anlatıldığı ve farklı platformlarda deneyimlendiği yapay zekâ, NFT, Metaverse, Blockchain temalı Türkiye’nin ilk üniversite bahar şenliği olan “Karatayverse Yapay Zekâ Festivali”ni kampüsümüzde gerçekleştirdik. Etkinlik kapsamında şehir içi ve şehir dışından çok yoğun ilgi gördük” şeklinde konuştu.

“Geleneklerimiz Dijitalle Bir Araya Geliyor”
Rektör Ortaç; KTO Karataylı uluslararası öğrencilerin de sergide görev aldığını belirterek; Konyalılarla ve Konya’ya gelen turistlerle “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisini paylaşıyoruz. Sergide, üniversitemizin uluslararası öğrencilerinden oluşan farklı dillere hâkim olan rehberlerimiz de görev alıyor. Burada geleneklerimizin, sanat ve dijitalle bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilere sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Sergi, 18 Ağustos’a Kadar Ücretsiz Olarak Ziyaret Edilebilecek
Geleneksel spor ve oyunların dijital dünyadaki modern halinin yansıtıldığı sergi, 09 Ağustos saat 10.00’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören sergi, 09-17 Ağustos tarihlerinde her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilecek. “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi, 18 Ağustos saat 18.00’de sona erecek.


16 Ağustos 2022


Kök Hücre Dijital Deneyimi” Sergisine Büyük İlgi Kök Hücre Dijital Deneyimi” Sergisine Büyük İlgi Kök Hücre Dijital Deneyimi” Sergisine Büyük İlgi Kök Hücre Dijital Deneyimi” Sergisine Büyük İlgi Kök Hücre Dijital Deneyimi” Sergisine Büyük İlgi

Anasayfa