KTO Karatay Üniversitesinin engin ufkunun bir parçası olarak 01.03.2018 tarihinde kurulan Yabancı Diller Yüksekokulumuz, geniş bir görev alanına sahiptir. 4 yıllık programı olan iki bölümümüz - Arapça Mütercim Tercümanlık ve İngilizce Mütercim Tercümanlık -, dil hazırlık eğitimi, zorunlu İngilizce ve seçmeli yabancı dil eğitimi aynı çatı altında yürütülür. Bu açıdan KTO Karatay Üniversitesi yabancı dil çalışmalarının bilimsel çerçevede yürütülmesi hususunda öncülük yapmıştır.
Hazırlık eğitimi iki dilde yapılır: Arapça ve İngilizce. Hem 4 yıllık bölümlerde eğitime başlamak için, hem de %30 İngilizce eğitim yapan mühendislik ve diğer bölümlerde eğitimi sürdürebilmek için hazırlık dersleri zorunludur. Türkiye üniversitelerinde okutulan zorunlu İngilizce 101 ve 102 derslerini yüksekokulumuz yürütür.
Bunlara ek olarak İleri Düzey İngilizce ve Mesleki İngilizce dersleri de yüksekokulumuzca yürütülmektedir. Üniversitemizin çok dilli bireyler yetiştirme hedefleri gereği 8 yabancı dil öğrencilerimizin seçimine açılmıştır. Bunlar, Almanca, Arapça, Fransızca, Japonca, Çince, İspanyolca, Rusça ve Farsçadır.
Yüksekokulumuz, eğitim hedeflerini gerçekleştirmek için adım adım ilerlerken, derslerin yürütülmesinde kullanılan kaynakları üretme gayretindedir. Hazırlık İngilizce Bölümünde yapılan Yazma Becerisi dersinin kitabı, JUST WRITE, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca, 2018 yılında öğretim görevlilerimizce A1 seviyesi PROGRESS ENGLISH kitabımız yayınlanmıştır.