Çocuk Gelişimi bilim alanı, günümüzde ailenin dinamik yapısına ve çocuk eğitimine verilen değerin artması ile birlikte, güncel ve kıymetli bir bilim alanı olarak değerlendirilmektedir. Çocuğun sağlıklı gelişimi ve mutluluğu, sadece içinde doğup büyüdüğü ailenin değil, toplumun da sorumluluğunu gerektirir.

Çocuk Gelişimi Bölümü’nün temel hedefi çocuk gelişimi ve eğitimi alanında ailelere ve topluma rehberlik ve danışmanlık yapacak meslek elemanlarını yetiştirmektir. 0-18 yaş çocukların bilişsel, motor, sosyal-duygusal, dil gelişimlerini bilen, sağlık gelişimlerini takip edebilen ve aile ile işbirliği yaparak var olan sorunları çözebilen, sorun oluşmadan önleyebilen; geleceğin başarılı, çocuklarla ile iyi ilişkiler kuran çocuk gelişimcilerini yetiştirmeyi ve örnek bir eğitim kurumu olmayı amaçlıyoruz.

Üniversitemizin Çocuk Gelişimi Bölümünde ilk kez 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında öğrencilerimiz  öğrenim görmeye başlayacaktır. Öğrencilerimiz, dört yıl süren zengin içerikli lisans öğrenimlerinin ardından “Çocuk Gelişimcisi” olarak mezun olacaklar ve eğitim, sağlık, sosyal hizmetler alanlarında ya da diğer sektörlerde görev alabileceklerdir.

Çocuk Gelişimi Bölümümüzün ders programı, mezunların mesleki görevlerini daha öğrenciyken yerine getirebilmeleri hedeflenerek planlanmıştır. Ders programında uygulamalı derslere teorik dersler kadar yer verilerek öğrencilerimizin mezuniyet öncesinde mesleğin gerekliliklerine göre hazırlanmalarına önem verilmiştir.

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Ailesi olarak sizlere her yıl yeni olanaklarla hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz. Ailemizin bir parçası olmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır.

Geleceğe dair hayalleriniz ve umutlarınız için, daha güzel yarınları el ele, omuz omuza inşa etmek için biz hazırız…

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız…

Dr. Öğr. Üyesi Hatice YALÇIN

Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı