NEDEN KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜNÜ TERCİH ETMELİSİNİZ?

KTO Karatay Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı olarak sizi selamlıyorum. Diyetisyen kimdir? Diyetisyen, dört yıllık lisans beslenme ve diyetetik eğitimini başarıyla tamamlamış sağlık meslek mensubudur. Besin, beslenme ve sağlık konularında uzmanlık bilgisine sahip tek meslek çalışanıdır. Diyetisyenler, sağlıklı veya hasta bireylerine uygun beslenme planlarını belirler. Bu amaçla, özellikle hastalarının ya da danışanlarının yaşam standardı ve fiziksel özelliklerini bir arada ele alarak, kişinin amacına uygun beslenme şekli üzerinde yoğunlaşırlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümümüzün eğitim programını Dünyada ve Türkiye’de bu konuda eğitim veren bölümlerin programlarını esas alarak hazırladık. Değişen sağlık gereksinimlerine uygun beslenme ve diyetetik alanındaki araştırmaları planlayacak, yürütecek ve sonuçlarını yorumlayacak, evrensel bilime katkı sağlayacak,  konusunda ulusal politikalara katkı verebilecek, ulusal ve uluslararası ölçekte bilgili, aydın, yetkin DİYETİSYEN yetiştirmek üzere yapılandırılmıştır.

Ülkemizde Beslenme ve Diyetetik alanında eğitim- öğretim veren üniversite sayısı hızla artmaktadır. Ancak alanında deneyimli, mesleğinin öncüleri yeterli donanıma sahip akademisyen sayısının yetersizliği de bilinmektedir. KTO Karatay Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim elemanlarımızın Uluslararası yayınlar ve nitelikleri, bölümümüzü farklılaştıran çok önemli bir etkendir. Yayınları besleyen araştırmalar bir yandan öğretim ortamını zenginleştirirken diğer yandan kurumumuzun bilimsel niteliklerini öne çıkartmaktadır. Öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısı bakımından da birçok gelişmiş dünya ülkeleri ortalamalarından daha iyidir. 

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Mezunlarımız diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilir, toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilir, araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu yoktur.

 

Eğer besinlere ve beslenmeye meraklı iseniz, KTO Karatay Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Beslenme ve Diyetetik Bölümü sizin için en uygun yerdir. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle….

Prof. Dr. Nurhan ÜNÜSAN

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı