Spor Yönetimi Anasayfa  //  Sağlıklı Yaşam  //  Sporun Faydaları

 1.  Spor, sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur.
 2.  Spor, yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur.
 3.  Spor, fiziksel performansınızı geliştirir.
 4   Spor, doğru ve yeterli solunum sağlar. Bu sayede kan tarafından beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınır.
 5.  Spor, terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Vücut ısınızı soğutma için, deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini artırır.
 6.  Spor deriye ve saça kan pompalayarak sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur.
 7.  Spor, el ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.
 8.  Spor, streslerden korunmaya ve kurtulmaya, stresle başa çıkmanıza yardımcı olur. Sporcuların kendilerini mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkilerin sonucudur.
 9.  Spor, zihinsel uyanıklılığınızı artırır.
10. Spor, kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur.
11. Spor, kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.
12. Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.
13. Spor, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.
14. Spor, bel ağrılarının hafiflemesine ve bu ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bel ağrılarından doğan sıkıntıların azalmasına etkili çözümdür.
15. Spor, kassal güç seviyenizi artırır.
16. Spor, kassal dayanıklılık seviyenizi artırır.
17. Spor, yaktığı enerji ve kaslanma nedeniyle daha fazla besin tüketimini gerektirir. Bu nedenle sporcu ne eksik ne de fazla yiyerek sağlıklı bir diyet geliştirebilir. Şişmansa zayıflar, zayıfsa kilo alır.
18. Spor, kendinize olan güven duygunuzu arttırır.
19. Spor, rahat olmanıza yardımcı olur. Bol enerji verir.
20. Spor yapmak, sıkıntılarınızın azalmasına, eğlenme ve neşelenmenize, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

 

 Sağlıklı Beslenme

Mutlaka Kahvaltı Yapın

Sağlıklı bir beslenmede en çok kalori kahvaltıda alınmalıdır. Kahvaltıda yeterli protein tüketenlerde iş verimi ve reaksiyon hızının yüksek olduğu gibi, kahvaltı yapmayanlarda iş verimi önemli ölçüde azalır, anlama ve kavrama hızı düşer. Kahvaltısız beslenme son derece yanlıştır.

Çiğ Yiyecekler Tüketin

Salata ve meyveye ağırlık vermelisiniz. Pişen yemeklerin vitamin ve mineral değerleri kaybolur. Bu nedenle yemekte mevsimine göre salata tüketilmeli, çiğ ve az pişmiş sebzeler de ihmal edilmemelidir.

Elinizi Tuzdan Çekin

Günlük aldığımız yiyecek maddelerinin içindeki tuz, ihtiyacımızın 2/3’ünü karşılar. Çeşitli kuruluşlar, günlük sodyum alımı sınırlarıyla ilgili öneriler yayınlıyor. Bunlara göre, sağlıklı bir yetişkinin günde ortama 1,5 – 2,5 gram tuz alması gerekiyor. Yemeğin tadına bakmadan tuz koymak yanlıştır. Aşırı tuz vücutta su tutar, onu şişirir. Aynı zamanda selülit oluşumunun da sorumlusudur. Yemeğinizi tatlandırmak için çeşitli taze ya da kuru otlar, baharatlar ve diğer tat veren şeyler kullanın.

Şekerden Uzak Durun

Şeker bağışıklık sistemimizi olumsuz bir şekilde etkiler. Şeker besin değerinden yoksundur, ancak kalori yönünden oldukça zengindir ve bu nedenle kilo yapar. Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırıyor. Bunun metabolize edilmesi için kanda insülin hormonu seviyesi yükselir, insülin şekeri başta karaciğer ve kaslar olmak üzere bütün vücudu şeker deposuna çevirir. Bir kısmı da trigliseride dönüşür. Böylece kan şekeri düşmüş olur. Acıkma merkezi, kan şekeri düştüğü zaman uyarılır. Acıkınca yine yemek yeriz. Kan şekeri yükselir, insülin seviyesi tekrar çıkar ve aynı işlemleri yaparak kan şekeri düşer. Böylece; yedikçe acıkırız, acıktıkça da yeriz. Şişmanlık, rafine şekerin bulunması ile başlamıştır. Sağlıklı bir yaşam için yapabileceğiniz en güzel şey şekerli gıdalardan uzak durmak olacaktır. Çikolatalı kurabiyelerin üzerinde asıl aramanız gereken bilgi, şeker oranının ne oranda azaltılmış olduğudur.

Yavaş Yiyin Çok Çiğneyin

Sindirim ağızda başlar. Yiyecek maddeleri iyice çiğnenmelidir. Yemeğe başladıktan sonra doyma merkezinin uyarılması için 15-20 dakika gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Eğer kişi çok hızlı yiyorsa hem aşırı kalori alarak şişmanlar hem de sindirim sistemine aşırı yük getirir.Bu şekilde yenen yemek doygunluk hissi vermez ve dolayısıyla gün sonunda çok daha fazla yemek yenmiş olur. Yemeklerinizi yerken yavaş ve çok çiğneyerek, yediğinizin farkına vararak yemeğe özen gösterin. 

Lifli Besinleri Unutmayalım

Posa, yiyecek maddelerinin bileşiminde yer alıp bağırsakta emilmeyen bitkisel liflerdir. Sindirim yolunu takip ederek vücudu terk eder. Lifli yani posalı yiyecekler hem diyet hem de sağlıklı beslenme için çok önemlidir.

Faydaları:

1. Yeterince sıvı ile birlikte tüketilirse bu sıvıyı içlerine alarak bir kitle teşkil eder, bağırsakları temizler, kabızlığa engel olur.
2. Kansere karşı koruyucudur.
3. Kilo vermeye yardımcıdır.

4. Kan şekeri kontrolünde olumlu etki yapar.

 

 

Lif İçerenler:

1.    Doğal tahıl ürünleri(kepekli ekmek, kepekli makarna, kabuklu pirinç, kepek, yulaf ezmesi, çavdar ekmeği).

2.      Baklagiller.
3. Lahana, Brüksel lahanası, brokoli, patlıcan, pırasa, bamya gibi sebze ve salatalar.
4. Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir gibi yemişler.

Lif İçermeyenler:

Beyaz ekmek, beyaz undan yapılan makarna, beyaz pirinç, beyaz undan yapılmış hamur işleri, sütlü tatlılar, hamur işi tatlılar.

Yemekleri Doğru ve Az Pişirin

Yemekler kısık ateşte yavaş ve az pişirilmelidir. En iyi pişirme şekilleri buharlı tencerede yavaş, fırında veya az yağlı tavada kısık ateşte pişirmektir. Yemekleri hızlı ve çok pişirirsek besin değerlerinin kaybolmasına neden oluruz. Ayrıca sağlıksız pişirme teknikleri kilo alımını  hızlandırır.

Protein Grubu

Et(sığır, dana, koyun, kuzu), tavuk(tüm kümes hayvanları), balık, deniz ürünleri (karides, ahtapot, kalamar, midye), yumurta, süt, aşırı yağlı olmayan peynirler, soya unu, soya eti, şarküteri ürünleri(salam, sosis, sucuk, pastırma).

Karbonhidrat Grubu

Doğal tahıllar (Buğday, arpa, yulaf, çavdar, mısır), doğal ekmek(tahılın doğal unundan), doğal makarna, patates, kabuklu pirinç, bal, muz, kuru üzüm, kuru incir, hurma, kuru kayısı, kuru erik. Bu grupta olup tavsiye edilmeyenler beyaz ekmek, beyaz undan yapılan her şey, şeker, beyaz pirinç, şekerleme, lokum, çikolata, yer fıstığı, hamur tatlıları, bisküvi, gofret.

Nötral Grubu

Bu yiyecekleri hem protein hem de karbonhidrat grubundaki yiyeceklerle beraber tüketebilirsiniz. Sıvı ve hayvansal yağlar, yağlı peynirler, taze peynirler (beyaz, dil, çerkez), yumurta sarısı (akı ve sarısı birlikte olduğunda protein grubuna girer.) siyah ve yeşil zeytin, fındık, badem, ceviz, tüm taze sebze ve salatalar (marul, kıvırcık, dereotu, nane, domates, salatalık havuç, ıspanak, lahana, her çeşit mantar, kabak vs.) bütün baharatlar. Bu grupta olup tavsiye edilmeyenler mayonez, hazır çorbalar, sirke, kahve, kakao, baklagiller.

Bir Arada Yemeyin

Verdiğiniz kiloları tekrar geri almamak için ayırma diyetinin genel prensibi olan karbonhidratlarla proteinleri bir arada yememe kuralını hayatınızda bir beslenme alışkanlığı haline getirin. Size bu besin gruplarını ayrıntılı olarak tekrar hatırlatıyoruz.

Meyve Yiyin

Meyvelerin kalori değerleri düşüktür. Vitamin ve mineral açısından da zengin olan meyvelerin, içerik olarak proteinli besin olmamasına rağmen, sindirilmeleri için asitli bir ortama ihtiyaçları vardır. Sağlıklı beslenen bir kişinin günde yarım kilo meyve yemesi gerekir. Ancak zayıflama diyeti yapanlar, listelerinde yazılandan daha fazla meyve yememelidir. Üzüm, incir, muz dışındaki meyveler kan şekerini yükseltmez ve acıkma hissi vermez. Aynı ortam  proteinler için de gerekli olduğundan meyveleri proteinlerle aynı öğünde tüketmek gerekir. Karbonhidrat öğününde ise muz, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, kuru erik yenilebilir. Bir örnekle açıklarsak; akşam yemeğinde ızgara köfte yediğinizi farz edin. Bu durumda çeşitli meyveleri tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde ise sebzeli makarna yediğinizi varsayalım. Bu öğün karbonhidrat öğünü olduğundan yanında muz, kuru üzüm, kuru incir yiyebilirsiniz.