site1.jpg site2.jpg site3.jpg site4.jpg site5.jpg site6.jpg site7.jpg site8.jpg site9.jpg

Sosyal Hizmet

Sosyal hizmet toplumsal refaha ulaşma yolunda; sosyal sorunların çözümü, insan haklarının korunması, yaygınlaştırılması ve sosyal adaletin sağlanması için birey, aile, grup ve toplum düzeyinde bilimsel yöntem ve tekniklere bağlı kanıt temelli çalışmalar yapan bir disiplin ve meslektir. Genel bir ifadeyle sosyal ve dayanışmanın bilimsel içerikli bir oryantasyonudur.

Sosyal hizmetin ilgi, gereksinim ve sorunlarına yöneldiği müracaatçıları çok geniş bir yelpaze çizmektedir. Örneğin korunmaya muhtaç çocuklar, okulda uyum problemleri yaşayan ergenler, evliliklerini yürütmede zorlanan çiftler, boşanmış eşler, sokakta çalışan çocuklar, parçalanmış aileler, yoksullar, işsizler, yakınları tarafından ihmal ve istismar edilen yaşlılar bunlardan bazılarıdır. Her biri kendisine özgü değişken unsurlar barındıran bu müracaatçı gruplarının ortak özellikleri; toplumsal yaşam içerisinde risk gruplarını oluşturmaları ve ekonomik, psiko-sosyal içerikli çeşitli gereksinimler içerisinde bulunmalarıdır. Bu müracaatçı gruplarının desteklenmesi, güçlendirilmesi ve toplumda fonksiyonel bir üye haline getirilmesi toplumsal düzenin ve huzurun sağlanması açısından son derece önemlidir. Sosyal hizmet işte tam da bu noktada bilgi, beceri ve değer sistemiyle devreye giren kendine özgü müdahale yöntemleriyle doğrudan müracaatçılarının sorun ve gereksinim alanlarına yönelen ve kamu adına sosyal hizmetlerin planlanması ve değerlendirilmesinde yetki ve sorumluluk sahibi olan bir meslektir.

“İnsan” odaklı ve “insan(lar)a yardım eden” meslek ve disiplinlerden biri olarak sosyal hizmetin ayırt edici özelliği; self-determinasyon ilkesine bağlılığı (müracaatçılarının kendi yaşamları hakkında kendi kararlarına ve tercihlerine saygı), müracaatçılarını çevresi içinde, çevresiyle etkileşim noktalarını gözeterek değerlendirmesi ve toplumsal sorunların çözümüne yöneldiği için çok geniş bir alanda çalışıyor olmasıdır.

Sosyal Hizmet Bölümü, 20.06.2012 tarihinde KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulmuş olup Üniversitenin merkez kampüsünde yer almaktadır. Bölüm, 2012-2013 öğretim yılında ek kontenjandan aldığı 43 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır. Bölümde halen 1 Doçent, 2 Yardımcı Doçent, 1 öğretim görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi çalışmaktadır. Bölümün öğrenci kontenjanı 60 olup öğretim dili Türkçe’dir.

ETKİNLİKLER

Bölüm Başkanımızın University College Copenhagen Ziyareti

Bölüm Başkanımızın University College Copenhagen Ziyareti

Bölüm Başkanımız Doç.Dr. Kamil Alptekin 01-05 Nisan tarihleri arasında Danimarka'da University College Copenhagen'ı (Kolej Kopenhag Üniversitesi-UCC) ziyaret etti. UCC ziyaretinde...

DEVAMINI OKU

Tüm hakları saklıdır © 2012. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi